LIFE - System Zarządzania Jakością Powietrza
plakat Klub Senior + 27.04.2022,.pdf
plakat Mieszkowice 26.04.2022,.jpeg
plakat spotkanie Czyżowice 25.04.2022,.pdf
plakat Klub Seniora Ławeczka 25.04.2022,.pdf
plakat spotkanie Rudziczka 28.03.2022.jpeg
plakat spotkanie 14.12.2021.jpeg
Gmina Prudnik przystąpiła do projektu LIFE pn. „WDRAŻANIE SYSTEMU ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ POWIETRZA W SAMORZĄDACH WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO” realizowanego na terenie Województwa Opolskiego w terminie: październik 2020 - wrzesień 2022.
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Projekt LIFE jest koordynowany przez Województwo Opolskie i angażuje łącznie 43 współbeneficjentów oraz 8 partnerów. Wartość projektu to ok. 3 mln euro (ok. 13 mln zł), z czego dofinansowanie unijne z Programu LIFE wynosi ok. 7 mln zł, a współfinansowanie z NFOŚiGW wynosi ok. 5 mln zł.
CEL GŁÓWNY PROJEKTU:
Zwiększenie zdolności i poprawa jakości administracji publicznej województwa opolskiego na wszystkich poziomach w związku z działaniami naprawczymi określonymi w Programie ochrony powietrza (POP), poprzez:
- Organizację i wdrożenie jednolitego systemu zarządzania wspierającego wdrożenie POP.
- Zwiększenie świadomości społecznej w dziedzinie jakości powietrza poprzez zwiększenie zaangażowania samorządów lokalnych, społeczeństwa, organizacji pozarządowych i podmiotów lokalnych w podejmowaniu działań naprawczych wspierających działania w zakresie POP.
CELE SZCZEGÓŁOWE PROJEKTU:
- Przygotowanie i utrzymanie platformy do współpracy zaangażowanych partnerów.
- Zwiększenie wydajności, skuteczności i jakości usług dla mieszkańców poprzez wdrożenie systemu zarządzania POP.
- Poszerzenie dostępnych informacji o jakości powietrza poprzez integrację i rozszerzenie istniejącego systemu monitorowania jakości powietrza o dane pomiarowe, które są zbierane niemal w czasie rzeczywistym konsekwentnie w wielu miejscach.
- Integracja, rozwój i udostępnianie systemu informacji o środowisku w województwie opolskim.
- Zwiększenie zaangażowania organizacji publicznych, pozarządowych i lokalnych w realizację zadań naprawczych wynikających z POP poprzez wdrażanie działań informacyjnych i edukacyjnych.
- Poprawa monitorowania statusu wdrożenia POP i kontroli jego zgodności z wypełnianiem zadań wymaganych przez POP.