Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Honorowy Obywatel Gminy Prudnik

 

WALERIA NABZDYK

Urodzona 16 IX 1901 r. Mając 20 lat uczestniczyła w III Powstaniu Śląskim jako sanitariuszka, przechodząc szlak bojowy podgrupy "Bogdan".

Rok później objęła posadę polskiej nauczycielki, a w wieku 22 lat wstąpiła do Związku Polaków w Niemczech. Kolejne lata wypełniła jej praca pedagogiczna w szkołach polskich na Śląsku. Po wojnie zamieszkała z mężem w Prudniku. Wychowała ośmioro własnych dzieci i syna przyjaciółki - nauczycielki, która zginęła w Oświęcimiu.

Waleria Nabzdyk zawsze udzielała się społecznie, była aktywną działaczką kultury oraz prudnickich towarzystw regionalnych. Uhonorowano ją wieloma wysokimi odznaczeniami m.in. Nagrodą im. Wojciecha Korfantego.

Zdjęcie Walerii Nabzdyk


OJCIEC JAN GÓRA

Rada Miejska w Prudniku uchwałą Nr XXX/393/2008 z dnia 25 września 2008 roku nadała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Prudnik Ojcu Janowi Górze, za szczególne zasługi w propagowaniu historii Ziemi Prudnickiej przez pryzmat Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz za wszelką inną działalność dająca świadectwo o społeczności tutaj mieszkającej.

Jan Wojciech Góra OP – Prudniczanin - zakonnik z Poznania, doktor teologii, duszpasterz akademicki. Od 1997 roku organizator Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. Animator ośrodka duszpasterstwa akademickiego "Respublica Dominicana" w Jamnej. W 1966 roku wstąpił do zakonu dominikanów, w latach 1967-1974 studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie. W latach 1977-1987 był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, a od 1987 jest duszpasterzem akademickim w Poznaniu w kościele Królowej Różańca Świętego. Ojciec Jan Góra w swojej szczególnej działalności nie zapomina o swoim rodzinnym mieście Prudniku. Jest jego ambasadorem wśród różnych środowisk naszego kraju. Szczególnym wspomnieniem ojca Góry jest współczesna historia Prudnika, w tym uwięzienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku Lesie. Wraz z zakonnikami zakonu Franciszkanów w 2001 roku był współorganizatorem centralnych uroczystości w Prudniku w ramach obchodów Dni Prymasowskich w Polsce. Jest przyjacielem i „duchowym opiekunem” młodzieży Gimnazjum Nr 1 w Prudniku im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wspólnie z Janem Grzegorczykiem jest autorem hymnu Gimnazjum Pt. „Tylko orły szybują nad granią”. Podejmowanie ogromnej ilości przedsięwzięć związanych z naszym miastem to jego promocja w Polsce. Autor między innymi książek „Skrawek nieba albo o Ojcu i Królu” oraz „Ukłoń się Jasiu! Prudnikowi”.

Zdjęcie Jana Góry


OJCIEC ANTONI DUDEK

 

Rada Miejska w Prudniku uchwałą Nr XLI/612/2009 z dnia 29 czerwca 2009 r. nadała Ojcu Antoniemu Dudkowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Prudnik za szczególne zasługi w propagowaniu historii i kultury Ziemi Prudnickiej oraz za wszelką inną działalność dającą świadectwo o społeczności w niej mieszkającej.

 

O. Antoni Dudek - historyk, palestynolog, misjonarz, franciszkanin, poliglota, rysownik. Członek franciszkańskiej Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych we Wrocławiu. Opublikował kilkanaście pozycji dotyczących historii Kościoła katolickiego na Dolnym Śląsku. Początkowo pracował w Raciborzu i Gliwicach. W latach 80-tych był duszpasterzem akademickim we Wrocławiu. Pracował jako misjonarz w Izraelu, na Rodos i w Jordanii (Góra Nebo). Po powrocie do Polski został przełożonym klasztoru franciszkanów w Prudniku – Lesie. W 2006 r. zbudował w Prudniku wierną kopię starożytnej łodzi odnalezionej nad Jeziorem Genezaret w Izraelu i podarował ją duszpasterstwu lednickiemu. Liczne prace naukowe i publikacje poświęcił m. in. Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku – Lesie jako miejscu uwięzienia Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz miastu Prudnik i ludziom w nim mieszkającym.


 

JADWIGA WILEJTO

 

Rada Miejska w Prudniku uchwałą Nr XLVII/731/2009 z dnia 19 listopada 2009 r. nadała Pani Jadwidze Wilejto tytuł Honorowego Obywatela Gminy Prudnik za szczególne osiągnięcia w łucznictwie w kraju i za granicą oraz całokształt działalności na rzecz sportu.

 

Jadwiga Wilejto - łuczniczka, trenerka, sędzia, działaczka sportowa, olimpijka z Monachium, Montrealu i Moskwy. Jej kariera sportowa przypada na lata 1960-1985. Należała m. in. do klubu Obuwnik Prudnik. Podczas Mistrzostw Polski zdobyła 39 medali. 42 razy pobiła rekord Polski. Złota i srebrna medalistka Mistrzostw Świata i Europy. Została uhonorowana tytułem Mistrzyni Sportu.

 

Po zakończeniu kariery sportowej została nauczycielem wychowania fizycznego w Prudnickiej Szkole Podstawowej. Była również trenerką w klubie sportowym Obuwnik Prudnik. Działacz społeczny w PKOl, Polskim Związku Łuczniczym. W latach 2003-2004 pełniła funkcję prezesa Polskiego Związku Łuczniczego.

Odznaczona:

Wersja XML