Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

10 stycznia Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii zapoczątkowany w 1995 roku przez niezależną organizację Canadian Energy Efficiency Alliance obchodzony jest 10 stycznia przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Warto jednak zwrócić na niego uwagę i przy okazji wprowadzić w życie kilka pożytecznych zmian. 

kalkulator i rachunki

Koszty zużycia energii to istotny element każdego domowego budżetu. Co więcej, nasze działania w kierunku takich oszczędności mają też dobry wpływ na środowisko naturalne – produkcja energii elektrycznej przyczynia się do wzrostu emisji CO2, a zatem zmniejszenie zużycia energii to także mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Oczywiście energooszczędność jednego gospodarstwa to dla środowiska kropla w morzu. Ale edukując się wzajemnie, mamy szansę na to, by działania te dały z czasem masowy efekt.  

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii nie bez powodu wypada 10 stycznia. Za oknem szybko robi się ciemno a temperatury są najniższe w całym roku - nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad wysokością rachunków za prąd i gaz. Dlatego oszczędzania energii warto uczyć także dzieci. Oto kilka rzeczy, które można wprowadzić do swojego życia, ucząc ich dzieci i siebie: 

Ile razy łapiemy się na tym, że przebywamy wszyscy w jednym pomieszczeniu, a światła świecą się w korytarzu i innych pokojach? Warto zwracać na to uwagę i wyrobić nawyk wyłączania światła przy opuszczania pomieszczenia na dłużej. 

Wielu z nas lubi stać w otwartych drzwiach lodówki i rozmyślać, na co ma ochotę. Warto walczyć z tym zwyczajem i najpierw zastanowić się, co chcielibyśmy wyjąć z lodówki, a potem dopiero ją otworzyć. 

 

Gdy odchodzimy od komputera lub telewizora, warto przełączać je przynajmniej w tryb czuwania, a najlepiej w ogóle wyłączać z kontaktu. To nie prawda, że tryb czuwania jest gwarancją niezużywania prądu – zależy to od klasy urządzenia i jego roku produkcji. 

Podczas wietrzenia pomieszczenia należy pamiętać o wyłączeniu ogrzewania lub przynajmniej jego zmniejszeniu. W przeciwnym razie urządzenia grzewcze – wyczuwając obniżenie temperatury – będą pracowały na najwyższych obrotach, by utrzymać określoną temperaturę. Znacznie lepiej wyłączyć je na czas wietrzenia, a następnie po zamknięciu okien, włączyć ogrzewanie ponownie i wyrównać temperaturę w pomieszczeniu. 

Oczywiście sposobów na obniżenie kosztów energii jest o wiele więcej, jak choćby wymiana urządzeń na energooszczędne czy odpowiednie ocieplenie domów, ale tych wymienione wyżej możemy nauczyć nasze dzieci „od zaraz”, dzięki czemu zaszczepimy im odpowiednie wzorce zachowań. 
 

Wersja XML