Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Prudnik na stoisku miast cittaslow podczas targów turystycznych w Poznaniu

W dniach 12-14 lutego podczas Targów Turystycznych „Tour Salon” w Poznaniu miasto Prudnik, po raz pierwszy wystawiało się na wspólnym stoisku wraz z innymi polskimi miastami sieci cittaslow, dzięki czemu nasz udział na targach był bezpłatny. Na targach reprezentowali nas: Małgorzata Halek – Malinowska – kierownik Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik, Marzena Białecka – Urząd Miejski oraz Wojciech Góra – pracownik Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik.
Na stoisku prezentowały się miasta z różnych stron Polski, głównie Warmii i Mazur. Obecnie Prudnik jest jedynym miastem z terenu województwa opolskiego i jedyną miejscowością znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie gór, które wchodzi w skład sieci cittaslow, co uznać należy za atut. Również Wielkopolska posiada w sieci tylko jedno miasto, jest nim Murowana Goślina, położona zaledwie 20 km od Poznania. Władze tego miasta, poczuwając się do roli gospodarza, w sobotni wieczór zaprosiły uczestników stoiska na krótką wycieczkę po swojej gminie.
Podczas trzydniowych targów stoisko miast cittaslow cieszyło się dużą popularnością prezentując materiały promocyjne, gadżety oraz regionalne przekąski i potrawy. Prudnik zaprezentował m.in. nową publikację turystyczną - mapę rowerową pt. „Prudnik – Góry Opawskie. Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy – legend polskiego kolarstwa” opracowaną przez Agencję Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik. Publikacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, co dowodzi popularności turystyki rowerowej w naszym kraju, a także prudnickich kolarzy, których nazwiska, jak się okazuje, bardzo dobrze były kojarzone wśród odwiedzających stoisko, jednak niewiele osób zdawało sobie sprawę, że to właśnie w Prudniku zaczynali oni swoją przygodę z wielkim sportem.
Dla miłośników słodkości na stoisku serwowane były pierniki z napisem Prudnik w postaci ślimaka (symbol miast cittasow) wykonane przez panią Grażyna Kosińską z Prudnika. Na telebimie wyświetlano film promocyjny Gminy Prudnik oraz artystyczne spojrzenie na Prudnik „W blasku słońca” Mariusza Jaszczyszyna, młodego prudnickiego filmowca.
Nasze miasto zorganizowało także „Konkurs wiedzy o Prudniku, jako mieście cittaslow”. Pytania związane były z prudnickimi zabytkami, historią oraz związkiem naszego miasta z siecią miast cittaslow. W konkursie wzięło udział ponad sto osób. Szczęśliwi zwycięzcy otrzymali 2 vouchery dla 4 osób na pobyt w Górach Opawskich do wyboru w jednym z naszych schronisk. Vouchery przekazane zostały na cele konkursowe przez Panią Barbarę Starzyk dyrektor Schroniska Młodzieżowego w Prudniku, która również uczestniczyła na targach w Poznaniu na stoisku Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych.
Podczas targów organizatorzy zadbali o program artystyczny, spotkania i wykłady.  Ciekawą konferencję zorganizowano w sobotę. Dotyczyła rozwoju turystyki rowerowej w Polsce. Omawiano przykłady tras międzynarodowych, a także krajowych jak choćby najnowszy i największy w historii Polski szlak rowerowy „Green Velo” łączący 5 wschodnich województw. Okazuje się, że turystyka rowerowa może przynieść spore korzyści dla lokalnych budżetów miast i miasteczek, tym bardziej, że ten segment turystyki cały czas dość dynamicznie się rozwija. Polska jest jednym z tych krajów w Europie, gdzie dynamika wzrostu i potencjał jest największy. Jak się szacuje w najbliższych latach Polska powinna znaleźć się w pierwszej piątce wśród krajów europejskich w tej dziedzinie.
Według danych organizatorów przez trzy dni targowe „Tour Salon” odwiedziło 35 tys. zwiedzających.
Kolejne wspólne spotkanie miast cittaslow nastąpi w maju podczas festiwalu w Lubawie, na którym nie zabraknie Prudnika.

Logo cittaslow.jpeg

Idea Cittaslow
Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow. Nasze miasto stało się pełnoprawnym członkiem polskiej sieci cittaslow w 2015r. Na całym świecie do ruchu należy 209 miast z 30 krajów. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.

 

 

Wersja XML