Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Turystyka rowerowa

Prudnik i jego okolice to idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej ze względu na urozmaicone ukształtowanie terenu. Występują tu obszary nizinne, wyżynne, a także górskie (Góry Opawskie). Blisko stąd do Republiki Czeskiej gdzie na turystę czekają liczne szlaki rowerowe oraz najwyższe pasmo Sudetów Wschodnich – Jeseniki z najwyższym szczytem – Pradziadem 1492 m n.p.m, na który można wjechać również rowerem.
Turystyka rowerowa w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w Gminie Prudnik czego dowodem jest nowa sieć oznakowanych ścieżek rowerowych, biegnących także wzdłuż ulic w samym mieście – Prudnik. Na trasach rozlokowane są punkty odpoczynku z mapami turystycznymi.
W lipcu 2010r. w Prudniku zorganizowano Europejski Zlot Turystów Rowerowych UETC, który zgromadził wielu cyklistów z całej Europy. Organizacja tego typu imprezy jest dowodem na wysokie walory turystyczne Ziemi Prudnickiej.
Z Ziemią Prudnicką związane są takie legendy polskiego kolarstwa jak Franciszek Surmiński i Stanisław Szozda.

 

 

Trasy rowerowe

1. Wokół Lasu Prudnickiego – Pętla I  - 17 km.
Przebieg:  Prudnik – Łąka Prudnicka - Moszczanka – Wieszczyna – Dębowiec – Prudnik
Kolor: zielony
Parametry: 
Odcinek Prudnik – Łąka Prudnicka ok. 1,5 km – droga szutrowa.  
Odcinek: Dębowiec – Prudnik ok. 5km – droga szutrowa.
Pozostałe odcinki trasy – asfalt, masa bitumiczna, kostka polibruk.
Trasa na odcinku Prudnik – Dębowiec przeznaczona dla rowerów górskich (Można skorzystać z drogi powiatowej Prudnik – Dębowiec. Jest to droga asfaltowa, nie oznakowana, przebiegająca równolegle do ścieżki rowerowej).
Atrakcje turystyczne na trasie: ruiny zamku w Łące Prudnickiej, Szopka Trybuły, Łowiska w Moszczance, siedlisko bobrów, wieża widokowa w Wieszczynie, pomnik J. Eichendorffa znajdujący się 300 m od głównej drogi Dębowiec – Prudnik.
Stopień trudności: średnio trudna

2. Wokół Lasu Prudnickiego – Pętla II – 13 km
Przebieg: Prudnik – Sanktuarium św. Józefa – Rozdroże pod Trzebiną - Dębowiec – Prudnik 
Kolor: zielony
Parametry: 
Odcinek: Prudnik – Sanktuarium Św. Józefa – 3 km – droga asfaltowa.
Pozostałe odcinki trasy – droga szutrowa przeznaczona dla cyklistów posiadających rowery górskie, trekkingowe. 
Dodatkowe warianty:
1. Z rozdroża pod Trzebiną jadąc w kierunku Dębowca po ok. 1,5 km można udać się w kierunku granicy państwa (PL - CZ) – 1,5 km (skręt w lewo), następnie do Jindrichova (CZ) – 3 km.
2.Jadąc z Dębowca w kierunku Trzebiny na polu biwakowym za Dębowcem kierujemy się w stronę granicy państwa (PL – CZ) – 1,4 km, następnie do Jindrichova (CZ) – 3 km.
Atrakcje turystyczne na trasie: Pałac Fipperów, Kaplica św. Antoniego z XVIIIw., wieża Widokowa na Koziej Górze, Sanktuarium Św. Józefa - miejsce internowania Kardynała Stefana Wyszyńskiego w latach 1954 – 55. Możliwość odwiedzenia celi w której przebywał Kardynał oraz sali audiowizualnej pokazującej historię klasztoru.
Inne atrakcje: pomnik J. Eichendorffa znajdujący się 300 m od głównej drogi Dębowiec – Prudnik. Stare dęby (pomniki przyrody), wzgórze klasztorne (przed II wojną światową znajdowało się tu sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej oraz droga krzyżowa po budowlach, których dziś nie ma już śladu. Kilka lat temu  na szczycie wzgórza umieszczono krzyż z opisem tego miejsca).
Stopień trudności: średnio trudna

3. Prudnik – Pokrzywna – 10 km.
Przebieg: Prudnik – Łąka Prudnicka – Moszczanka – Pokrzywna (gmina Głuchołazy)
Kolor: zielony
Parametry:
Odcinek Prudnik – Łąka Prudnicka ok. 1,5 km – droga szutrowa.
Pozostały odcinek trasy - asfalt  
Atrakcje turystyczne na trasie: ruiny zamku w Łące Prudnickiej, Szopka Trybuły, Łowiska w Moszczance.
Stopień trudności: łatwa

4. Prudnik – Jindrichov (CZ) – 10 km (w tym na terenie Gminy Prudnik – 7 km)
Przebieg: Prudnik – Dębowiec – granica państwa (PL-CZ) – Jindrichov (CZ)
Kolor: niebieski oraz zielony
Parametry: 
Odcinek: Prudnik – granica państwa (PL - CZ) - 7km – droga szutrowa.
Odcinek: granica państwa – Jindrichov – 3 km – droga asfaltowa.
Trasa przeznaczona jest dla cyklistów posiadających rowery górskie oraz trekkingowe.
Jedna z najatrakcyjniejszych tras rowerowych w okolicy Prudnika. Oficjalnie została otwarta w lipcu 2010 z okazji Zlotu Europejskich Turystów Rowerowych UECT. Wzdłuż trasy znajdują się przystanki z tablicami informacyjnymi dzięki, którym turysta może zapoznać się z historią poszczególnych atrakcji turystycznych na szlaku. Na tablicy znajdziemy także profil trasy, punkt w którym się znajdujemy oraz mapę turystyczną okolicy.
Atrakcje turystyczne na trasie: dawne koszary wojskowe z pocz. XX w., stare dęby (pomniki przyrody), wzgórze klasztorne (przed II wojną światową znajdowało się tu sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej oraz droga krzyżowa po budowlach, których dziś nie ma już śladu. Kilka lat temu  na szczycie wzgórza umieszczono krzyż z opisem tego miejsca). Inne atrakcje to: malownicza wieś – Dębowiec, Vychlidka  (miejsce widokowe 300m od polskiej granicy państwa). W Jindrichovie (CZ) szlak doprowadza nas do czeskiego systemu tras rowerowych skąd możemy kontynuować wycieczkę.
Stopień trudności: średnio trudna

5. Łąka Prudnicka – Niemysłowice – 5 km
Kolor: zielony
Parametry: 
Odcinek z Łąki Prudnickiej do Niemysłowic na odcinku ok. 2 km – droga asfaltowa, pozostały odcinek trasy – droga szutrowa. 
Atrakcje turystyczne na trasie: ruiny zamku w Łące Prudnickiej, Stawy niemysłowickie (przyszłe kąpielisko), kościół parafialny z 1568r. Z Niemysłowic możemy udać się w kierunku Rudziczki (bez oznakowania). W pobliżu miejscowości znajduje się zabytkowa droga krzyżowa z grotą i źródełkiem.
Stopień trudności: łatwa

6. Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego – 3 km.
Przebieg: Prudnik (Park Miejski) –  Prudnik (Lipy) - Sanktuarium Św. Józefa). 
Kolor: zielony
Parametry:
Droga asfaltowa
Atrakcje turystyczne na trasie: Pałac Fipperów, Kaplica św. Antoniego z XVIIIw., wieża widokowa na Koziej Górze, Sanktuarium Św. Józefa - miejsce internowania Kardynała Stefana Wyszyńskiego w latach 1954 – 55. Możliwość odwiedzenia celi w której przebywał Kardynał oraz sali audiowizualnej pokazującej historię klasztoru.
Wycieczkę można kontynuować z Sanktuarium w kierunku Trzebiny skąd można udać się na stronę czeską, bądź skierować się do Dębowca i kontynuować wycieczkę w kierunku Moszczanki, Pokrzywnej.
Stopień trudności: średnio trudna

7. Turystyczna trasa rowerowa Gór Opawskich – 40 km (9 km na terenie Gminy Prudnik)
Kolor: niebieski (na terenie Gminy Prudnik trasa nieoznaczona)
Przebieg: Prudnik – Sanktuarium Św. Józefa – Chocim – Dębowiec – Wieszczyna – Pokrzywna – Jarnołtówek – Konradów – Głuchołazy – Gierałcice – Biskupów – Burgrabice – Sławniowice
Parametry:
Odcinek na terenie Gminy Prudnik – droga asfaltowa.
Stopień trudności: średnio trudna
 

8. Ścieżka rowerowa Gminy Lubrza – 43 km
Przebieg: Trzebina (granica państwa) – Rozdroże pod Trzebiną – Sanktuarium Św. Józefa – Trzebina (d. uzdrowisko) – Skrzypiec – Lubrza – Olszynka – Laskowice – Dytmarów – Krzyżkowice – Kłobuczek – Trzebina (granica państwa).
kolor – zielony
Parametry:
Droga szutrowa, asfaltowa.
Szlak na niewielkim odcinku przebiega przez Gminę Prudnik (okolice Sanktuarium Św. Józefa)
Stopień trudności: średnio trudna

Wersja XML