Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wizyta w Nadwirnej

Od 5 do 8 kwietnia Franciszek Fejdych – Burmistrz Prudnika oraz towarzyszący mu przedstawiciele miast partnerskich: Renata Ramazanova – Mistostarostka Krnova (Czechy) i Massimiliano Rossi, reprezentujący San Giustino (Włochy), odbywali wizytę partnerską w mieście Nadwirna. W wizycie u naszego ukraińskiego partnera udział wzięli także: Zbigniew Lachowicz – dyrektor Cechu Rzemiosł w Prudniku, Marek Krajewski – dyrektor prudnickiego OSiR-u, Eva Markova, reprezentująca Wydział Kultury i Szkolnictwa w Krnovie oraz Alina Foryś – zastępca kierownika ds. promocji Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik. Członkami delegacji byli także Wanda Jakimko i Walenty Steć, przedstawiciele prudnickiego stowarzyszenia współpracy polsko – ukraińskiej oraz Jan Poniatyszyn, dziennikarz Radia Opole.

W piątek 5 kwietnia, w pierwszym dniu pobytu delegacji w Nadwirnej, przekazane zostały dary dla Domu Małego Dziecka. Dzieciom przywieziono żywność i pieluszki jednorazowe, ubrania oraz zabawki. Duża część darów dla domu dziecka przekazana został przez Miasto Krnov. 

Tego dnia odbyły się dwa spotkania z przedstawicielami władz miasta oraz rejonu. Burmistrz Prudnika oraz towarzyszące mu osoby spotkały się z Wasylem Popowyczem, pełniącym funkcję Przewodniczącego Rady Rejonu Nadwirniańskiego oraz Jurijem Kasjanczukiem, nowo powołanym Starostą Rejonu. Kolejne spotkanie było pierwszą podczas tego pobytu wizytą u Zinowija Andrijowycza – Mera Nadwirnej.

Oba spotkania poświęcone zostały realizowanym wspólnie projektom oraz dalszym planom współpracy. Jednocześnie pobyt na Ukrainie stał się kolejną okazją do poznania kultury i tradycji naszego partnera. Gospodarze Nadwirnej zaprezentowali swój region z niezwykłym zaangażowaniem, a miejsca które zostały pokazane przedstawicielom Prudnika, Krnova i San Giustino pokazały poziom jego rozwoju.

Kurort narciarski w Bukovelu (1127 m), liczący ponad dwadzieścia stoków, ponad pięćdziesiąt kilometrów tras i kilkanaście wyciągów, zdumiewał standardem i infrastrukturą. Centrum informacyjne Karpackiego Parku Narodowego, stworzone w ramach polsko – ukraińskiego projektu, formą prezentacji. Podświetlana tablica ukazująca największe atrakcje turystyczne parku oraz makieta pasm górskich, w ciekawy, a jednocześnie konkretny sposób ukazały najciekawsze miejsca regionu. Niedzielna wizyta w muzeum huculszczyzny doskonale uzupełniła doświadczenia wcześniejszych dni. Opowieść polskojęzycznej przewodnik przedstawiła korzenie i tradycje Hucułów.

Ostatni dzień pobytu w Nadwirnej pozwolił spojrzeć na naszego partnera w aspekcie gospodarczym. Spotkanie w przedsiębiorstwie o nazwie „Bobstal” (producent blachodachówki), ukazało postęp i możliwości konkurowania przedsiębiorstw ukraińskich na rynku europejskim.

Pobyt na Ukrainie, w mieście partnerskim, był nie tylko wizytą oficjalną, lecz także wizytą przyjaciół, bo tak dziś rozpatrywać należy stosunki łączące z Nadwirną zarówno Prudnik, jak i Krnov. Program, jaki przygotował dla swoich partnerów Mer miasta oraz jego współpracownicy, jest wyraźnym sygnałem dążenia do współpracy w oparciu o świadomości korzeni oraz wartości i tradycji strony ukraińskiej. Już dziś czekamy na przyjazd Zinowija Andrijowycza do Prudnika. Tutaj będziemy mogli rozpocząć pierwsze z omówionych w Nadwirnej działań związanych ze współpracą przedsiębiorstw, nauczycieli oraz wymianą kulturową. W czerwcu planowane jest dwustronne spotkanie przedsiębiorców, którego koordynatorem będzie Cech Rzemiosł w Prudniku.

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

 

Wersja XML